EN

4K COLOR GRADING

FINAL MIX

SOUND DESIGN

VISUAL EFFECTS

DCP AUTHORING

DATALAB

OFFLINE EDITING

ONLINE EDITING

Good Work is Invisible

Alexa ve 4K

Alexa ve 4K

Rakiplerine göre 4K konusunda daha kontrollü hareket etmeyi tercih eden Arri, şu an tüm dünyada aktif olan modellerini de hesaba katarak 4K’ya geçişi birden farklı yöntem ile kullanıcılarına sunmaktadır. Kulanımına devam eden modelleri donanımsal ve yazılımsal güncellemelerle 4K teknolojisine uygun hale getirmiştir. Bu güncellemeler de modele göre değişiklik göstermektedir.

2

 

1- ARRI Alexa Classic, Alexa Plus, Alexa Plus 4:3, Alexa M modelleri:

Bu kameralar  XR Module donanımı ve SUP 11 Firmware Upgrade’i ile televizyon için uygun olan 4K UHD (3840 x 2160) e uygulanabilecek ölçüde kayıt yapabilirler.

3

Buradaki tabloda SUP 11 firmware güncellemesi ile birlikte XR Module bulunan kameranın kayıt yapılabilen format, medya seçeneği ve maksimum framerate’i görebilirsiniz.

4


Bu tabloda ise codec, çözünürlülük, saatlik GB ihtiyacı bilgileri bulunmaktadır. Tabloda da görüldüğü gibi çözünürlülük 4K UHD standartında değildir. ARRI firması kayıt teknolojisinden kaynaklı kaliteden dolayı görüntü 4K UHD standartlarına uygun olarak upscale edildiğinde elde edilen görüntünün rakiplerine göre hala daha iyi olduğunu iddia etmektedir.

 

2- ARRI Alexa XT, XT Plus ve XT Studio modelleri

Bu modeller konusunda uygulanabilecek iki model bulunmaktadır. Sadece SUP 11 güncellemesi yaparak yukarıda verdiğimiz standartlarda görüntü kaydedebilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise Alexa SXR Module upgrade’i yapılarak Alexa SXT kamerada bulunan özelliklere sahip olabilirsiniz.

5

Grafikte de göreceğiniz gibi Alexa SXT upscaling işlemi kamera içinde hardware seviyesinde gerçekleşip çıkışın standartlara uygun olmasını sağlamaktadır. Bir diğer avantaj ise 4K UHD haricinde görüntünün sinemaya uygun 4K DCI standartında da çıkış veriyor olmasıdır. Oluşan datanın büyüklüğü konusnda ise bir bilgi yer almıyor.

Bunun haricinde bir önemli uyarı ise ARRI, SXT için geçerli olan güncellemelerin SXT Module sahip XT kameralar tarafından destekleneceğin garantisini vermemektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise XT üzerinden module ile upgrade edilen kameralarda Avid DNXHD lisanslarını desteklenmemektedir..

 

3- ARRI Alexa SXT

2015 ortasında çıkaracağını söylediği Alexa’nın yeni kamerası Alexa’nın standart sensörünü kullanmaya devam ediyor. Kayıt ortamlarının daha hızlı veri aktarım hızına sahip olmasıyla birlikte SXT, yukarıda da özetlediğimiz gibi 4K görüntü özelliğiyle 4K rekabetine dahil olmuştur.

 

4- ARRI Amira

6

ARRI Amira’nın şu an üç modeli bulunuyor. Bu üç modelde Alexa’lar ile aynı sensörü kullanıyor. Arri’den alıncak lisans ile bu üç modelde 4K UHD’ye upgrade edilebiliyor. Alexa’dan temel farkları ise modellerin codecle ilgili limitleri. En üst model olan Amira Premium ProRes 4444’ü desteklemesine rağmenProRes 4444XQ’yu desteklemiyor. Fakat bunun yanında kullanıcıya 0,75 – 60 fps gibi bir framerate aralığı sunuyor. Bir diğer avantajı da upscaling hardware seviyesinde yapılıp çıkışın 3840×2160 olarak verilmesi.